- 19.5.2025
V Lurdech se uskutečnila po pětašedesáté tradiční mezinárodní vojenská pouť. Čeští vojáci do městečka v podhůří Pyrenejí vyjíždí pravidelně od obnovení vojenské duchovní služby v roce 1998.
Lurdy se staly jedním z nejvýznamnějších poutních míst na světě poté, co se zde v roce 1858 zjevila Panna Maria místní dívce Bernadettě Soubirousové. Tradice mezinárodních vojenských poutí se započala v roce 1958, kdy se sem přijeli společně modlit za mír vojáci Německa a Francie. Od roku 1998 sem pravidelně jezdí také příslušníci Ozbrojených sil ČR, studenti vojenské střední školy v Moravské Třebové a Univerzity obrany. Českou delegaci letos vedli vrchní ředitel sekce obranné politiky a strategie MO Jan Jireš a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Být praktikujícím věřícím není v Lurdech podmínkou – pouť představuje unikátní příležitost mezi různými armádami, hodnostními sbory i všemi věkovými kategoriemi setkat se, popovídat si, předat si vojenské symboly a podobně. Během vojenské pouti se vzpomíná na vojáky a vojákyně, kteří přišli o život ve službě své vlasti nebo v mezinárodních operacích na obranu míru. „Modlíme se za všechny přítomné v Lurdech a jejich rodiny, stejně jako za vojáky nasazené na různých místech světa, kteří slouží k zachování míru daleko od své země, a na ty, kteří jsou zraněni a trpí," vysvětlil plukovník Jaroslav Knichal, hlavní kaplan Armády ČR.
Rok 2025 je pro katolickou církev výjimečný tím, že je to Jubilejní svatý rok. Jeho motto zní "Poutníci naděje". Významným obsahem svatých roků je výzva k intenzivnějšímu prožívání víry, odpuštění, smíření a milosrdenství ve všech vztazích a na všech úrovních. Své motto má i lurdská pouť a je podobné: „Vojáci, poutníci naděje".
„Jak říkal zesnulý papež František: „Všichni doufáme. V srdci každého člověka se skrývá naděje jako touha po dobru a očekávání dobra, ač nevíme, co přinese druhý den. První znamení naděje se projevuje v pokoji ve světě, který znovu tone v tragédii války." Příslušníci ozbrojených sil jsou tvůrci pokoje, služebníci bezpečí a svobody svých národů. Mír, pokoj je nejen hodnotou, ale i závazkem každého člověka, a pouť do Lurd je výzvou k hledání konkrétních cest, jak to naplňovat,“ říká plukovník Jaroslav Knichal.
Program pouti v Lurdech je společný pro všechny poutníky, jeho součástí jsou ale i národní zastavení v podobě mše svaté a křížové cesty. I letos zde vystoupily vojenské hudby z různých zemí, vytvořil se průvod světla se svícemi a v samotném závěru celé poutě proběhla společná mezinárodní mše svatá v podzemní bazilice Pia X.